Bezpieczne opony – jakie cechy powinny posiadać?

opona

Opony samochodowe mają duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy. To one odpowiadają za przyczepność pojazdu do nawierzchni drogi. Aby były sprawne i dobrze działały w różnych warunkach atmosferycznych, konieczne jest utrzymanie ich w dobrej kondycji oraz wybierane bezpiecznych, dobrze dopasowanych do pojazdu oraz nawyków kierowcy opon ze sprawdzonego źródła. Jakie cechy powinny posiadać bezpieczne opony?

Właściwie dobrane opony gwarancją bezpieczeństwa

mechanik przy oponachNadal niewielu kierowców ma świadomość tego, jak ważne są dobrze dopasowane opony. To jedyny punkt styku pojazdu z nawierzchnią, który decyduje o przyczepności auta, a co za tym idzie bezpieczeństwem jazdy. Nieodpowiednie opony mogą być przyczyną kolizji i poważnych wypadków drogowych. Aby uniknąć takiego ryzyka i móc poruszać się po każdym typie nawierzchni w sposób pewny i bezpieczny, to warto poświęcić trochę czasu oraz pieniędzy i wybrać wysokiej jakości opony, idealnie dopasowane do trybu jazdy kierowcy oraz do rodzaju pojazdu.
Wybierając opony do pojazdu, należy zwrócić uwagę na szereg właściwości. Po pierwsze dobrze jest zapoznać się z oporami toczenia, które wpływają na zużycie paliwa podczas jazdy. Ważnym aspektem jest również klasa przyczepności. Im wyższa, tym większa gwarancja doskonałej przyczepności nawet do oblodzonej lub mokrej i śliskiej nawierzchni. Kolejną istotną kwestią jest zewnętrzny hałas toczenia. To on mówi o tym, jak głośna jest opona podczas jazdy. Im mniejsza liczba decybeli, tym lepiej.

Regularnie sprawdzaj stan opon

Wybór dobrych opon od sprawdzonego producenta to jedna kwestia. Kolejną jest to, że nawet o dobre opony należy odpowiednio dbać. Czołowi producenci dokładają wszelkich starań, aby tworzyć produkty wytrzymałe i odporne na różnego rodzaju uszkodzenia oraz zużywanie się wskutek regularnego i bardzo intensywnego użytkowania. Jednak mimo to opony podczas jazdy stopniowo się zużywają i niszczą. To, jak szybko się to dzieje, zależy między innymi od stylu jazdy, ciężaru pojazdu oraz częstotliwości użytkowania auta.
Pierwszą kwestią, o której trzeba pamiętać, jest sprawdzanie bieżnika. Minimalna dopuszczalna głębokość bieżnika to 1,6 mm, jednak specjaliści zalecają wymianę opon już w przypadku, gdy bieżnik ma około 3 mm głębokości, bo już wtedy znacznie obniża osiągi. Bardzo ważne jest również właściwe ciśnienie opon, które najlepiej sprawdzać regularnie co dwa tygodnie. Powinno spełniać normy wyznaczone przez producenta. Istotny jest również wiek opon. Specjaliści w tym zakresie zalecają, aby nie używać opon, które mają więcej niż 10 lat. Nawet jeśli są one pozornie sprawne, to guma traci na jakości i używanie ich jest ryzykowne.

Korzystaj z profesjonalnego serwisu wulkanizacyjnego

wymiana oponJeśli chcesz mieć pewność, że z Twoimi oponami wszystko jest w porządku, warto na ich zmianę wybrać się do sprawdzonego zakładu wulkanizacyjnego. Na miejscu profesjonaliści nie tylko zajmą się wymiana Twoich opon na model przystosowany do aktualnej pory roku, ale również sprawdzą dokładnie ich stan. Odpowiedni montaż ma ogromne znaczenie, dlatego lepiej nie oszczędzać na tym procesie. Zamiast udać się do najtańszego punktu, warto wybrać sprawdzone miejsce o dobrych opiniach.
Wymiana opon w sprawdzonym punkcie, takim jak na przykład Decart Premio Express to gwarancja wysokiej jakości usługi. Profesjonaliści pracujący w renomowanym serwisie wulkanizacyjnym nie tylko zmienią opony, ale również sprawdzą ciśnienie w kołach, przyjrzą się bieżnikowi i sprawdzą wszelkie inne istotne parametry, które wpływają na jakość opon. W razie jakichkolwiek problemów lub ryzyka, że opony nie będą do końca sprawne, od razu Cię o tym poinformują i znajdą satysfakcjonujące rozwiązanie.