Branża TSL – jakie zawody można wykonywać pracując w niej?

Branża logistyczna jest jedną z najbardziej rozwijających się dziedzin na całym świecie. Transport, spedycja i logistyka zapewniają przewożenie towarów lub osób.
Cechy, jakimi charakteryzuje się dobra firma logistyczna, to między innymi bezpieczeństwo, szybkość  i terminowość.

Jakie stanowiska można objąć w pracy w tej branży? – Ilość zawodów, jakie można wykonywać w TSL, jest bardzo duża. Jednymi z najbardziej znanych, są kierowca, spedytor oraz logistyk.

Zawodowy kierowca

W logistyce, najbardziej znanym zawodem jest kierowca. Osoba, która pracuje rozwożąc konkretne towary lub przewożąc osoby, jest najbardziej znana z branży TSL. Wielu jest zawodowych kierowców, którzy są zatrudnieni w firmie logistycznej.

W zależności od firmy i zasięgu jej działania, zawodowy kierowca może otrzymywać zlecenia na terenie danego miasta, regionu, województwa czy kraju. Bardzo popularne są również wyjazdy za granicę w ramach rozwożenia towaru. Niektóre przedsiębiorstwa zatrudniają firmy logistyczne, w celu bezpiecznego dostarczania towaru do klienta. Odbiorcą towaru może być prywatny klient, właściciel sieci sklepów lub supermarketów oraz zarządca firmy lub fabryki.

Oprócz samego przewozu towarów, zadaniem każdego kierowcy jest również załadunek oraz rozładunek. Często, kierowcy muszą posiadać dodatkowe uprawnienia – np. na wózek widłowy – by szybciej i sprawniej wykonywać wszystkie czynności.

 

pax logistics katowice

 

 Spedytor

Spedytor jest osobą, która zajmuje się wysyłaniem oraz odbiorem przesyłek. Jest on upoważniony także do wykonywania takich czynności jak załadunek, przeładunek oraz rozładunek towaru. Są to obowiązki ściśle związane z przewozem dóbr. Ze względu na wiedzę, umiejętności oraz doświadczenie spedytora, może on również udzielać nam informacji celnych lub taryfowych. Oprócz tego, od spedytora można dowiedzieć się wiele o wymogach portowych.

Sposób przewożenia towaru, w dużej mierze zależy od tego, jaki zakres działania ma dana firma. Spedytor może bowiem zapewnić przewóz autem, autobusem, pociągiem, statkiem lub samolotem.
Dużo również zależy od tego, jaki typ towaru jest przewożony. Surowce budowlane, produkty spożywcze, dostawa do sklepu odzieżowego itp. – każdy z rodzajów dóbr może mieć zapewniony inny transport, w zależności od wymagań.

Trzeba pamiętać, że spedytor nie pełni roli przewoźnika. Zakres jego obowiązków obejmuje sprawną organizację całego procesu przewożenia towarów. Jest on więc pośrednikiem między firmą przewozową a zleceniodawcą.

Logistyk

Na czym polega praca logistyka? – Otóż, stanowisko to  polega na planowaniu i organizacji transportu konkretnych produktów czy surowców i dostarczania ich do konkretnych firm. Do głównych zadań logistyka, należy bardzo dokładne planowanie wszystkich czynności, jakie wykonywane są w firmie przez każdego pracownika. Dzięki właściwym planom, towar nie zalega na magazynie i jest odpowiednio upłynniany. Oprócz tego, logistyk odpowiada za szybką sprzedaż towaru. Dobra organizacja, którą zarządza logistyk, wpływa na jakość pracy wszystkich zatrudnionych osób. Jego działanie przyczynia się również do szybkości wykonywania zleceń, co wpływa na zwiększenie się zysków dla firmy.

Obecnie, poszukuje się coraz więcej osób, które obejmą stanowisko logistyka. Planowanie, organizacja oraz zarządzanie transportem, to wymagająca profesja. Dziś, wiele firm zatrudnia logistyków przez korzyści, jakie płyną z ich obecności w branży TSL. Istnieją także firmy świadczące pomoc i usługi dla firm transportowych w postaci wsparcia księgowego, pomocy kierowcy za granicą oraz usług prawniczych w przypadku wypadków w krajach UE.

Każdy, kto wykonuje zawód logistyka, powinien posiadać umiejętności planowania i zarządzania zasobami ludzkimi oraz wnioskowania i analizowania. Stanowisko to wymaga bowiem nastawienia na osiąganie konkretnych celów. Aby móc pracować w zawodzie logistyka, należy ukończyć odpowiednie studia o tym kierunku. Warto również dodać, że każdy, kto wykonuje ten zawód, musi dodatkowo znać prawa finansów, ekonomii oraz prawa transportu. Posiadanie takiej wiedzy wiąże się z jej umiejętnym wykorzystaniem w praktyce.

Specjaliści w branży TSL

Oprócz zalet pracy na powyższych stanowiskach, warto dodać, że każda osoba wykonująca konkretny zawód, jest odpowiednio szkolona przez firmę. Dzięki temu, wiedza, umiejętności oraz doświadczenie, to podstawa w branży TSL. Wszyscy właściciele firm oraz osoby prywatne, które korzystają z usług spedycyjnych czy transportowych, mogą liczyć na bezpieczne i terminowe dostarczenie wszystkich zamówionych produktów.