Ile czasu trzeba odczekać po ozonowaniu auta, żeby zacząć z niego korzystać?

Ozonowanie pojazdów

Ozonowanie auta pozwala w prosty sposób na oczyszczenie go z groźnych dla zdrowia grzybów i bakterii, czyniąc krążące w kabinie pojazdu powietrze idealnie czystym, co ma szczególne znaczenie dla dzieci, alergików, czy też osób regularnie przewożących swoim autem zwierzęta. Mimo licznych zalet ozonowanie auta wciąż jest mało popularnym zabiegiem. Warto się zatem zastanowić, czym jest ozonowanie auta, kiedy warto je wykonywać, a także, czy jest ono szkodliwe dla tapicerki lub użytkowników pojazdu? Ile trzeba odczekać po zakończeniu ozonowania, by móc ponownie wsiąść do auta?

 Czym jest ozonowanie auta?

Tak jak była o tym mowa na początku, ozonowanie to prosty zabieg, polegający na usuwaniu z auta szkodliwych dla zdrowia bakterii i grzybów. Oprócz tego ozon jest środkiem silnie odkażającym, zatem skutecznie pomaga pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, choćby dymu papierosowego. Działanie odkażające wiąże się z silnymi właściwościami utleniającymi, przez co możliwe jest doprowadzenie szkodliwych drobnoustrojów do pełnego rozkładu. Ozonowanie auta to bardzo ważny zabieg ze względu na to, że pozwala skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń z trudno dostępnych miejsc, do których samodzielnie nie jesteśmy w stanie dotrzeć.

Kiedy warto ozonować samochód?

Podstawą powinno być ozonowanie auta wczesną wiosną. Jest tak ze względu na to, że dzięki wilgoci, jaka pozostaje po zimie, bakterie i grzyby mają doskonałe warunki do rozwoju i uaktywniają się, gdy tylko odpalimy auto. Warto też rozważyć ozonowanie w sezonie jesiennym. Kiedy za oknem nieustanna plucha, a wilgotne powietrze dostaje się do auta poprzez wentylację, o rozwój szkodliwych mikroorganizmów nie jest tak trudno.

Ozonowanie warto rozważyć również po zakupie auta z drugiej ręki. Zabieg ten jest jeszcze mało popularny, a nawet jeśli poprzedni właściciel je przeprowadził, nigdy nie mamy pewności, że zrobił to prawidłowo. W takim przypadku warto wydłużyć cykl ozonowania, dlatego, że w klimatyzacji mogą znajdować się zanieczyszczenia nagromadzone przez długie lata.

Inne sytuacje to te, w których w aucie znajdują się “pamiątki” po obecności zwierzęcia – warto rozważyć ozonowanie, gdy w aucie znajdują się plamy po odchodach, wymiotach. Pozostawione w ten sposób bakterie mogą być wyjątkowo groźne dla zdrowia, a nawet życia, dlatego też ozonowanie pojazdów niekiedy może być koniecznością.

 Czy ozonowanie szkodzi elementom wyposażenia samochodu lub jego użytkownikom?

Jeśli zostało przeprowadzone w prawidłowy sposób, a auto po zakończeniu ozonowania było wietrzone odpowiednio długo – absolutnie nie. Są jednak sytuacje, w których warto uważać. W śladowych ilościach ozon nie jest szkodliwy dla ludzi, lecz należy pamiętać, że jazda autem, które nie było wietrzone wystarczająco długo, może mieć nieprzyjemne konsekwencje. Należą do nich m.in. wzmożona senność, bóle głowy, znużenie, a także spadek ciśnienia krwi.

A co np. z tapicerką samochodu? Ozon sam w sobie nie powoduje szkód w aucie, jednak jeśli stosujemy urządzenie produkujące ozon np. z pomocą płytek ceramicznych, stwarza to ryzyko odbarwienia tapicerki, deski rozdzielczej i innych elementów wykonanych ze skóry i weluru. Istnieje wówczas również ryzyko uszkodzenia elektroniki.

Ozonowanie pojazdów

 Ile trzeba odczekać, aby móc z powrotem wsiąść do auta?

Wiele zależy od tego, ile czasu trwał sam proces ozonowania oraz od wydajności urządzenia. Przybliżony czas oczekiwania to 30 minut do godziny, jeśli jednak nie masz pewności, czy ten czas będzie wystarczający, ozonowanie było wykonywane w kilku cyklach lub zastosowano urządzenie o większej wydajności, wówczas możesz wietrzyć auto nawet przez kilka godzin. Po wywietrzeniu ozonu w aucie może unosić się charakterystyczny zapach, składający się z resztek środków chemicznych stosowanych w aucie w przeszłości po ich wejściu w reakcję z cząsteczkami ozonu. Zapach ten zniknie dosyć szybko, lecz można przyspieszyć ten proces np. poprzez odkurzenie dywaników i siedzeń, jazdę z opuszczonymi szybami, lub kilkugodzinne wietrzenie auta.

Ozonowanie to wyjątkowo skuteczna metoda na oczyszczenie auta z groźnych zarazków, a przy tym całkowicie nieszkodliwa dla środowiska. Dlatego też, jeśli rozważasz odkażanie samochodu, lecz nie chcesz stosować chemii, będzie to metoda idealna dla Ciebie. Skorzystać z niej możesz m.in. z pomocą firmy Vector Usługi. Zapraszamy serdecznie również na stronę vector-uslugi.pl, gdzie możesz zapoznać się z pełną ofertą.