Jak dbać o aluminiowe części w samochodzie?

płyn do czyszczenia aluminium

Z korzystaniem z samochodu wiążą się nie tylko rozliczne korzyści, ale i znaczna liczba obowiązków. Jednym z nich jest oczywiście konieczność dbania o czystość pojazdu, aby korzystanie z niego było przyjemne i komfortowe. Myjnie samochodowe to świetna pomoc dla osób, które nie mają ochoty na samodzielną walkę z brudem, jednak o niektóre drobne elementy samochodów warto zadbać dodatkowo, aby zapewnić sobie bezpieczną jazdę i cieszyć się czystym pojazdem przez długi czas.

Jak dbać o czystość elementów aluminiowych?

Czyszczenie samochodów jest zadaniem trudnym ze względu na rodzaj zabrudzeń, z jakimi mamy do czynienia. Z powodu używanych w samochodach środków chemicznych i z uwagi na ich codzienną eksploatację elementy aluminiowe łatwo ulegają zabrudzeniom.  W celu doczyszczenia wszystkich części pojazdu warto wyposażyć się w niezbędne środki czyszczące, które pozwolą na bezpieczne usunięcie wszystkich zanieczyszczeń.

płyn do mycia aluminiumW samochodach osobowych najczęściej czyszczonym elementem aluminiowym są felgi samochodowe, w pojazdach specjalistycznych są to całe elementy chłodni, cystern lub kontenerów oraz burty samochodów ciężarowych. Preparaty czyszczące powinny być dedykowane do poszczególnych elementów samochodowych, nie tylko ze względu na różnorodne zabrudzenia jakie mogą się w nich gromadzić, ale przede wszystkim ze względu na rodzaj materiału z jakiego są wykonane. Podczas codziennej jazdy samochody stale są narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, odprysków z drogi, żwiru, kamyków oraz zanieczyszczeń związanych z eksploatacją – smarów, olejów i innych płynów samochodowych.

Płyny do mycia aluminium świetnie sprawdzają się do usuwania z
felg pyłu powstającego podczas ścierania się klocków hamulcowych. Dzięki takiemu zabiegowi felgi zachowują ładny wygląd i mogą być używane przez wiele sezonów.

 Zastosowanie

Większość płynów do mycia aluminium to preparaty skoncentrowane, których stopień rozcieńczenia zależy od stopnia zabrudzenia czyszczonej powierzchni. Dla niewielkich zabrudzeń stosuje się miarę 300-500 ml płynu na litr wody, w przypadku silnych zabrudzeń nawet 1000 ml na litr wody. Tak przygotowanym preparatem nasączamy ściereczkę i szorujemy zabrudzoną powierzchnię. W przypadku większych zabrudzeń można rozpylić preparat, pozostawić na minutę i dopiero wtedy zetrzeć.

Warto pamiętać o tym, że im starsze i większe zabrudzenie, tym trudniej je usunąć. Dlatego zamiast walczyć ze szczotką w ręku, lepiej działać od razu w momencie gdy zauważymy pierwsze oznaki zabrudzenia. Małe, świeże osady są łatwiejsze do usunięcia, dlatego usuwanie ich nie jest tak uciążliwe, jak próby pozbycia się starych zanieczyszczeń.

Profesjonalne płyny do czyszczenia aluminium oraz inne produkty czyszczące do użycia przemysłowego dostępne są w sklepach internetowych. Wśród produktów znajdują się zarówno płyny małej pojemności do użytku domowego, jak i te większe, pomocne w użytku przemysłowym.