Jak przygotować się do jazdy samochodem na wakacjach?

Wakacyjna jazda samochodem

Wakacje to czas dalekich podróży i wielu godzin spędzonych za kierownicą. Co roku policja alarmuje rosnącą liczbą wypadków drogowych i ofiar. W ubiegłym roku podczas trzech wakacyjnych miesięcy (w czerwcu, lipcu i sierpniu) na polskich drogach doszło do 14 435 wypadków, w których zginęło 1 570 osób, a 18 990 zostało rannych. Nasi eksperci radzą jak dobrze przygotować się do podróży i unikać niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Podstawą jest sprawdzenie stanu technicznego samochodu

Przed długą podróżą należy przede wszystkim dokładnie sprawdzić stan techniczny pojazdu, w tym ciśnienie w oponach, czy poziom płynu do spryskiwaczy. Pamiętajmy, że niezbędnym wyposażeniem samochodu jest apteczka i trójkąt ostrzegawczy, zapasowe koło, linka holownicza i gaśnica. To, czy wyjazd będzie udany zależy w dużej mierze od wcześniejszego starannego przygotowania. Jeżeli wybieramy się za granicę, przede wszystkim należy dowiedzieć się jak najwięcej o miejscu, do którego jedziemy, szczególnie o warunkach zatrzymywania się oraz telefonach alarmowych (zwłaszcza pomocy drogowej). Przed wyjazdem powinniśmy zaplanować i prześledzić na mapie trasę oraz wyznaczyć miejsca postojów i noclegów, a także dokonać stosownych rezerwacji. Warto zorientować się, jakich dokumentów potrzebujemy oraz dowiedzieć się o opłaty na autostradach i obowiązujące w odwiedzanym państwie (a różne od polskich) przepisy drogowe.

Można również zrobić kilka kserokopii podstawowych dokumentów na wypadek kradzieży lub zgubienia (paszport, prawo jazdy, ubezpieczenie, dowód rejestracyjny) i spakować je w różnych miejscach bagażu, a dodatkową kopię zostawić w samochodzie. Nie zapominajmy o ubezpieczeniu. W krajach Unii Europejskiej nie potrzeba już Zielonej Karty, ale jest ona wymagana w niektórych państwach spoza UE. Dobrze również sprawdzić, czy w odwiedzanym kraju nie potrzeba dodatkowych opłat ubezpieczeniowych.

Długa trasa latem

Załaduj bagaż równomiernie i stabilnie

Równomierne rozłożenie i stabilne umocowanie bagażu daje gwarancję komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Najlepszym rozwiązaniem na przewóz bagażu są boxy dachowe, które nie zwiększają znacząco oporu powietrza i nie zmieniają sterowności samochodu. Pamiętać należy także o tym, że pod wpływem ładunku samochód nieco „osiądzie”. Szczególnie ważne jest, aby nie trzymać niczego pod siedzeniem kierowcy, zwłaszcza butelek, które mogą zablokować pedały. Ważne jest także, aby w kabinie samochodu nie znajdowały się nieumocowane przedmioty, ponieważ w chwili nagłego hamowania zgodnie z zasadą bezwładności polecą one do przodu, a ich masa wzrośnie proporcjonalnie do prędkości pojazdu. Dla przykładu, jeśli przy nagłym hamowaniu z prędkości 60km/h, z tylnej szyby poleci do przodu półlitrowa butelka, to uderzy w to, co napotka na swej drodze, z siłą ponad 30 kG! Jest to siła z jaką zrzucony z wysokości kilku pięter 30-kilogramowy worek uderza w ziemię. Oczywiście przy zderzeniu z innym pojazdem w ruchu, siła ta będzie wielokrotnie większa. Dlatego dobre umocowanie bagażu jest tak ważne.

Pamiętaj o odpoczynku i nawadnianiu się

Wielogodzinna jazda męczy organizm, koncentracja z każdą chwilą spada, a plecy coraz bardziej bolą. Pamiętajmy, że przyciskanie pedału gazu przyspieszy nasz przyjazd o bardzo niewiele w stosunku do tego jak podniesie niebezpieczeństwo jazdy, zwłaszcza nocą w nieznanym terenie. Jeżeli nocą jedziemy pustą drogą za miastem, trzymajmy się bliżej środka jezdni. Nigdy nie wiadomo, czy zza zakrętu nie wyłoni się nieoświetlony rowerzysta lub pieszy – podpowiadają trenerzy. W podróży, zwłaszcza nocnej, postoje powinny być nie rzadziej niż co 2-3 godziny i nie krótsze niż 15 minut, zawsze połączone z dotleniającym spacerem w bezpiecznym, a w nocy także dobrze oświetlonym miejscu – radzą eksperci.

Jeśli przytrafi nam się awaria w nieznanym terenie np. na autostradzie a4, najlepiej zadzwonić po pomoc drogową albo kogoś znajomego, kto może nas zholować. Do momentu nadejścia pomocy, czekajmy w oznaczonym trójkątem ostrzegawczym zamkniętym samochodzie. Eksperci radzą także ustawić lusterko trochę wyżej niż w codziennej optymalnej pozycji. Takie ustawienie spowoduje, że aby dobrze widzieć w lusterku, musimy cały czas zachowywać w pełni wyprostowaną sylwetkę. Taka pozycja podczas jazdy niweluje naszą senność i zapobiega bólowi pleców.