Jak przygotować się do nałożenia folii przyciemniającej szyby?
Założenie w swoim samochodzie folii przyciemniających przynosi wiele korzyści. Nie tylko sprawimy, że nasz samochód nie będzie tak szybko się nagrzewał, znacznie łatwiej będziemy mogli kontrolować temperaturę i dodatkowo zabezpieczymy się przed ewentualnymi włamaniami.
Przyciemniające szyby poprawią również komfort jazdy gdyż minimalizują one ryzyko oślepienie zarówno promieniami słonecznymi i światłami reflektorów innych samochodów. Warto jednak pamiętać, że do nałożenia folii przyciemniających koniecznie należy się odpowiednio przygotować.
Wybór odpowiedniej folii do przyciemniania szyb
Pierwszym etapem, w momencie gdy zdecydujemy się na przyciemnianie szyb jest wybranie odpowiedniego rodzaju folii. Obecnie na rynku możemy wybierać spośród różnorodnych rodzajów folii, które posiadają odmienne parametry.
Najbardziej polecane są w folię cechujący się mocnym odbijaniem promieni słonecznych oraz ich nieprzepuszczalnością, które posiadają lekko metalowy połysk. Pamiętajmy, że podczas wybierania folii nie powinniśmy kierować się jedynie efektami wizualnymi. Tanie folie często bardzo szybko tracą kolor, stają się wyblakłe i nieestetyczne. Lepiej zdecydować się na zakup wysokiej jakości produktu, który zagwarantuje nam satysfakcjonujące efekty i jednocześnie będzie odporny na częste działanie negatywnych czynników zewnętrznych.
Dobrej jakości folie nie zarysowują się, są trwałe, a proces ich nakładania również jest znacznie łatwiejszy. Szukajmy foli, które posiadają atest wydawany przez konkretne instytuty. Dzięki nim będziemy mieli pewność, że folia jest bezpieczna, a jej stosowanie na polskich drogach dopuszczalne.
Jak nakładać folie?
Folie przyciemniające możemy założyć samodzielnie. Chcąc wykonać taką czynność w pierwszej kolejności zdemontujmy szybę z naszego samochodu. W ten sposób znacznie łatwiej będzie nam nałożyć folie na daną powierzchnię. Bardzo ważne jest aby przed rozpoczęciem nakładania folii dokładnie odtłuścić szyby.
Można w tym celu wykorzystać aceton. Następnie dokładnie myjemy szybę płynem do szyb. Przechodzimy do wykorzystania folii. Ucinamy kawałek folii, która będzie nieco większa od szyby. Ściągamy warstwę zabezpieczającą, a następnie lekko zraszamy wodą szybę, która chcemy przyciemnić.
Kiedy przyłożymy folie do szyby nadmiar wody usuwamy za pomocą gumowej lub sylikonowej szpachelki. Nadmiar wystający poza krawędzie folii usuwamy ostrym nożykiem. Po wykonaniu tych czynności wystawiamy szybę na słońce tak aby nadmiar wody mógł łatwo wyparować.
Gdzie najlepiej nakładać folię przyciemniającą?
Cały proces przeprowadzania przyciemniania szyby warto wykonać w odpowiednio przygotowanym pomieszczeniu. Optymalne miejsce to takie, które nie jest zbyt wilgotne, a sam proces najlepiej wykonywać przy zamkniętych drzwiach i oknach. Elementem, który może przeszkodzić nam podczas nakładania folii przyciemniającej może być kurz lub był, który będzie osadzał się na powierzchni, która powinna być maksymalnie czysta.
Zadbajmy o to aby pomieszczenie było wywietrzone, a przestrzeń warto spryskać płynem do mycia szyb dzięki czemu zapobiegniemy osadzaniu się drobin kurzu, które mogłyby znajdować się w powietrzu. Mimo, że cały proces mógłby wydawać się problematyczny pamiętajmy, że folia nałożona na nasze szyby będzie służyła nam przez długi czas dlatego warto poświęcić większą ilość czasu by móc następny cieszyć się zadowalającymi efektami końcowymi.
Niewłaściwie nałożona folia będzie wyglądało nieestetycznie, a jej trwałość będzie zdecydowanie krótsza. Zadbajmy o detale i szczegóły, postarajmy się być jak najbardziej profesjonalni i nie śpieszmy się podczas wykonywania czynności. Dzięki temu zapobiegniemy pojawianiu się pęcherzy powietrza pod folią oraz uzyskamy zadowalający efekt.
Czy warto samodzielnie zakładać folie przyciemniająca?
Samodzielne nałożenie folii jest jak najbardziej możliwe, jednakże sugerujemy zlecenie tej czynności profesjonalnej firmie.
Gdy zdecydujemy się na nałożenie folii przyciemniającej na własną rękę musimy zaopatrzyć się w specjalistyczny sprzęt oraz spędzić przy tym co najmniej kilka godzin. Proces ten wymaga doskonałej precyzji oraz cierpliwości.
O wiele korzystniejszym rozwiązaniem jest powierzenie tego zadania specjalistom. Koszty nie są duże, a w efekcie dostajemy gotowy samochód z doskonale przyklejoną folią przyciemniającą.