Jak wyglądania badanie techniczne pojazdów?
Końcówka ubiegłego roku była dla większości nieco zaskoczeniem. Została bowiem podpisana nowela o ruchu drogowym, której celem jest przyspieszenie wejścia w życie przepisów, które dotyczą Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców CEPiK. Dziś, za badanie techniczne należy zapłacić jeszcze przed jego wykonaniem.
Centralna Ewidencja Pojazdów (CEP) jest miejscem, do którego napływają już wszelkie dane o złych badaniach technicznych.
Każdy właściciel samochodu ma podstawowe obowiązki, z których najważniejszym jest dokonywanie okresowych badań. Samochód musi być poddawany przeglądowi regularnie – kierowcy muszą znać stan techniczny swoich samochodów. Każda usterka, wada lub nieprawidłowe działanie jednej z części samochodu, może stanowić powód nieprawidłowego działania auta.
Trzeba wspomnieć, że wielu kierowców kojarzy przegląd z dość wysoką opłatą. Często, wielu kierowców ma również obawę, że samochód, który jeździ sprawnie od lat, nie przejdzie koniecznego badania. Przez to samochód może zostać niedopuszczony do ruchu. Dlatego, konieczne jest wykonanie szeregu badań i napraw, co wiąże się z dość wysokimi kosztami.
Jak wygląda badanie techniczne pojazdów?
Badanie techniczne pojazdów jest podzielone na okresowe i dodatkowe. Są jeszcze badania, których celem jest ustalenie zgodności z technicznym stanem samochodu. Badania okresowe wykonuje się raz do roku, a badania okresowe może zlecić policjant, który zatrzyma nas podczas ruchu i uzna, że nasz pojazd nie jest w pełni sprawny.
Badania techniczne wykonuje się w okręgowej stacji kontroli pojazdów. Pierwszą rzeczą jaką sprawdza się podczas dokonywania kontroli, są numery rejestracyjne oraz numery VIN. Osoba, która pracuje na stacji kontroli ma za zadanie porównać numer, który jest wybity na nadwoziu wraz z numerem, który znajduje się w numerze rejestracyjnym. Jeśli powyższe elementy są w porządku i zgadzają się, czas na sprawdzenie, czy kierowca wyposażył swój samochód w elementy takie jak:
- Trójkąt ostrzegawczy,
- Gaśnicę,
- Zagłówki.
Warto pamiętać, że w samochodzie powinny znaleźć się przedmioty takie jak w pełni wyposażona apteczka oraz kamizelki odblaskowe. Co prawda w świetle prawa i kodeksu drogowego – elementy te nie są obowiązkowe, jednak wypada je mieć podczas rutynowej kontroli. Dużo jest elementów, które warto mieć podczas kontroli pojazdów i które jednocześnie nie podlegają kontroli.
Następną rzeczą jaką się sprawdza, jest przepuszczalność szyb – punkt ten jednak dotyczy wyłącznie pojazdów, które mają przyciemniane szyby. Przepisy określają optymalną przepuszczalność światła dla szyb bocznych – 70%, a dla szyby przedniej – 75%. Kontroli podlegają również wybieraczki oraz spryskiwacze. Dodatkowo, podczas kontroli sprawdza się również oświetlenie pojazdu i jego jakość. Kierunkowskazy i wszystkie rodzaje świateł również polegają kontroli, tak samo jak ogumienie.
Jeśli wszystkie wymienione powyżej elementy okażą się sprawne, jako ostatnią rzecz sprawdza się podwozie i wszystkie jego części. Podczas tego etapu, sprawdza się działanie hamulców, zawieszenie i układ kierowniczy.
Dlaczego trzeba wykonywać przeglądy rejestracyjne?
Badanie techniczne pojazdów, uchodzi w naszym kraju za dość stresujące i obciążające wydarzenie. Obowiązek ten chroni nas oraz nasze pojazdy przed różnymi wypadkami oraz niechcianymi wydarzeniami. Trzeba również pamiętać, że mimo kosztów, należy wykonać badania. Fałszywe pieczątki i dokumenty mogą nas kosztować dużo, włączając w to pozbawienie wolności do lat 5. Konieczne jest zatem, by każdy z nas odpowiednio zadbał o należyte dokonanie przeglądu samochodu w regularnych odstępach czasu.
Dodaj komentarz