Kto odpowiada za serwis kombajnu zbożowego podczas wynajmu?
Wynajem ciągnika, kombajnu zbożowego czy jakiejkolwiek maszyny rolniczej może stanowić dla wielu gospodarstw najbardziej opłacalne rozwiązanie usprawniające prace polowe. Inwestycja we własne kombajny jest niezwykle kosztowna i nawet przy wsparciu z programów finansowania, opłacalność zakupu powinna być zawsze dobrze przemyślana. Rynek wynajmu maszyn rolniczych rozwija się z roku na rok, oferując coraz lepsze opcje zarówno dla małych, jak i dużych gospodarstw. Wśród rolników pojawia się jednak często pytanie: kto odpowiada za serwisowanie i naprawy wynajmowanych kombajnów i maszyn rolniczych?
Kiedy opłaca się zdecydować na wynajem kombajnu zbożowego?
Na początek warto zastanowić się w ogóle komu i kiedy opłaca się podjęcie decyzji o wynajmie maszyny rolniczej, a nie jej zakupie. Wbrew pozorom, z usług wynajmu korzystają nie tylko właściciele dużych gospodarstw rolnych mający czasowe problemy z własną flotą maszyn lub potrzebujący dodatkowego wsparcia przy pracach polowych. Na wynajem, ze względu na:
- niższe koszty utrzymania,
- szansę skorzystania z nowoczesnych i wydajnych kombajnów zbożowych,
- brak zobowiązań związanych z całorocznym utrzymaniem maszyny
decydują się coraz częściej także mniejsze gospodarstwa, stawiające na zakup uniwersalnych maszyn (np. ciągników) i najem tych bardziej specjalistycznych, do konkretnych zadań na kilka dni.
Opłacalność wynajmu kombajnów zbożowych leży nie tylko po stronie niższego jednorazowego kosztu takiej usługi w porównaniu z zakupem maszyny na własność. Jeśli gospodarstwo nie planuje korzystać w bardzo szerokim zakresie z możliwości kupionej maszyny, koszty utrzymania dużych kombajnów pracujących przez krótki okres w ciągu roku będą zupełnie nieuzasadnione i mogą być w gospodarstwie znacznie lepiej spożytkowane. Wynajem zastępuje też doskonale dostępne na rynku maszyny używane, często stare i mało sprawne, na które rolnicy decydują się właśnie ze względu na ograniczony budżet. Przy wynajmie mają w dalszym ciągu szansę korzystać z nowoczesnych maszyn nie odbiegających jakością od pozostałego sprzętu we flocie gospodarstwa, liczyć na bardzo niskie ryzyko usterek i awarii, a tym samym pracować szybciej, efektywniej i ze znacznie większym zyskiem.
Jakiego typu usterki mogą pojawić się w wynajmowanych maszynach rolniczych?
Ogromną zaletą wynajmu kombajnów zbożowych oferowanego przez sprawdzone firmy z nowoczesną flotą maszyn jest stosunkowo niska awaryjność sprzętu. Nowe i dobrze przygotowane kombajny podlegają przeglądom i niezbędnemu serwisowi po każdej zakończonej usłudze wynajmu i przed dostarczeniem do kolejnego gospodarstwa, dzięki czemu ich stan techniczny i przygotowanie do pracy w określonych warunkach są na bieżąco kontrolowane i monitorowane.
Drobne usterki mechaniczne, wynikające z naturalnego zużycia się elementów maszyny (spotykane szczególnie przy wynajmie długoterminowym) są przez wynajmujących od razu zgłaszane do firmy wynajmującej i naprawiane przez autoryzowane serwisy dbające o najwyższą sprawność techniczną sprzętu.
Nie ma więc znaczenia, czy uszkodzenia pojawiły się w obrębie przekładni, silnika, układów hydraulicznych czy układów sterowania – jeśli nie powstały z winy najemcy, z powodu niewłaściwej eksploatacji sprzętu, celowego działania czy nieumiejętnej obsługi, najczęściej będą usterkami drobnymi, łatwymi do naprawy i w pełni pokrywanymi w ramach umowy najmu.
Kto odpowiada za naprawę usterki i ponosi koszty związane z serwisowaniem wynajmowanego sprzętu?
Kwestia odpowiedzialności za usterki, koszty serwisowania wynajmowanego sprzętu rolniczego i niezbędną konserwację części roboczych maszyny jest każdorazowo regulowana indywidualnie z najemcą w ramach umowy wynajmu. Najczęściej jednak wszelkie działania i usługi związane z serwisowaniem są wliczone w koszty usługi i są pokrywane w całości przez firmę wynajmującą kombajn: w opłatę najmu wliczona jest:
- obsługa serwisowa,
- dozór UDT,
- prace konserwacyjne,
- naprawy z częściami zamiennymi,
- dojazdy serwisantów,
- koszty wymiany maszyny na inną na czas naprawy poprzedniej – jeśli usterka wynajmowanej maszyny doprowadza do przestojów w pracach polowych u najemcy, firma zajmująca się wynajmowaniem kombajnów bez problemów dostarcza nową maszynę o takich samych parametrach w ramach umowy najmu.
Czy to się opłaca? Zdecydowanie tak. Kupując własny kombajn zbożowy trzeba liczyć się z wysokimi kosztami jego utrzymania, serwisowania, przeglądów i konserwacji przez cały rok, niezależnie od tego jak często użytkowana jest maszyna czy jak trudne awarie mogą pojawić się w trakcie jej pracy. Serwisowanie oferowane w ramach usługi najmu pokrywa koszty większości typowych napraw, usterek i bieżącej konserwacji. Odpowiedzialność rolnika sprowadza się tu więc jedynie do prawidłowego użytkowania maszyny i korzystania ze wszystkich możliwości, jakie oferuje.
Jeśli chcesz przetestować najnowocześniejsze i sprawdzone maszyny rolnicze na rynku to zdecyduj się na wynajem kombajnu zbożowego u Jaskot. Zyskasz możliwość przetestowania nowych opcji i w razie konieczności będziesz miał gwarancję skutecznego serwisu.
WWW: https://jaskot.pl/
E-mail: biuro@jaskot.pl
Telefon: (+48) 75 724 44 03