Pompy centralnego smarowania i ich rola

dozownik-oleju-prooil

Zadaniem każdej pompy centralnego smarowania, jest dostarczanie odpowiedniej ilości smaru lub oleju do układów maszyn. Ruchome elementy wszystkich urządzeń, muszą być regularnie natłuszczane ze względu na aktywną pracę. Silniki, łańcuchy oraz maszyny przemysłowe,  pracują wiele godzin dziennie.

Duże jest więc ryzyko, które wiąże się z ich uszkodzeniem. Najczęściej, możemy mieć do czynienia z zastojem pracy maszyn, czego przyczyną jest przecieranie się ruchomych części. Aby zapobiec jakimkolwiek uszkodzeniom, stosuje się pompy centralnego smarowania.
Często, aby usprawnić pracę pomp i maszyn, stosuje się dodatkowe elementy, takie jak czujniki smaru czy cały zestaw smarowy.

Działanie pomp

Ich działanie polega na regularnemu dostarczaniu wyznaczonej ilości smaru do ruchomego układu maszyn. Pompy są skonstruowane w taki sposób, by ilość smaru była adekwatna do wymagań maszyny. Oznacza to, iż pompa równomiernie rozprowadza olej lub smaru w całym układzie. Dodatkowo, olej niweluje zanieczyszczenia. Pozwala to zapobiec powstawaniu dodatkowych problemów podczas pracy maszyn.
W zależności od rodzaju pomp, można w nich umieszczać zarówno olej, jak i smar.

Oprócz pomp, możemy zaopatrzyć się również w smarownice ręczne, elektryczne, nożne, akumulatorowe oraz tzw. kapturowe. Warto dodać, że pompy te są wykorzystywane nie tylko przez osoby pracujące w warsztatach oraz fabrykach. Wielu posiadaczy większych maszyn i układów, również stosują pompy do smarowania centralnych układów.

Rodzaje pomp

Smarowanie centralnego układu jest czynnością, która odbywa się regularnie i powinna być stale kontrolowana.
Do typu maszyn dobierane są poszczególne rodzaje pomp. Jest to bowiem związane z zapotrzebowaniem maszyn na smar. Każda maszyna ma inne gabaryty, inną liczbę części ruchomych, a układ może pracować mniej lub bardziej intensywnie. Stałe dostarczanie smaru do maszyn i ich układów zapewnia ciągłość pracy wszystkich urządzeń.

pompa-centralnego-smarowania-lincoln

POMPA CENTRALNEGO SMAROWANIA LINCOLN

Pompy, jakie stosuje się najczęściej w różnych gałęziach przemysłu, to między innymi:

  • Pompy ręczne – dźwigniowe,
  • Pompy elektryczne tłoczkowe,
  • Pompy pneumatyczne,
  • Pompy wielowyjściowe,
  • Pompy hydrauliczne.

Rodzaje pomp oraz ich poszczególne elementy i dodatki, pochodzą z firm takich jak SKF i Lincoln. Produkty znane są w całej Polsce i nie tylko. Poszczególne rodzaje pomp mają właściwości, które pozwalają na dopasowanie ich do konkretnych maszyn i warunków.
Jak dobiera się pompę do układów poszczególnych maszyn? – Otóż, jest to najczęściej czynność, w której pomogą nam specjaliści z firmy oferującej pompy. Niektóre pompy będą idealne do zastosowania ich w warunkach, gdzie np. panują ekstremalne temperatury lub gdzie maszyny są szczególnie obciążone. Poza tym, rodzaje pomp wybiera się biorąc pod uwagę intensywność prac oraz ich rodzaj.

Gdzie wykorzystuje się pompy centralnego smarowania?

Pompy centralnego smarowania są dziś wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu.

  • Warsztaty i serwisy,
  • Fabryki,
  • Hale produkcyjne,
  • Przemysł spożywczy,

Maszyny, które wymagają szczególnej dbałości, znajdują się nie tylko w wyżej wymienionych miejscach. Pompy ze smarem wykorzystuje się również w przypadku maszyn rolniczych, samochodów i innych pojazdów, łańcuchów, silników oraz łożysk. Zastosowanie pomp jest dziś dość szerokie, przede wszystkim ze względu na wzmożony popyt na konkretne produkty i usługi. Smarowanie ruchomych części układu wszelkich maszyn poprawi jakość ich funkcjonowania oraz przedłuży ich żywotność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.