Przejazd sportowym samochodem – wrażenie z jazdy

sportowe czerwone auto

Jazdę szybkim, sportowym samochodem trudno porównać do przejazdu tradycyjną osobówką po mieście pełnym korków, świateł i warunków wymagających zachowania szczególnej ostrożności. Choć sama konstrukcja i zasada działania pojazdu nie zmienia się aż tak bardzo, dynamika jazdy i emocje podczas przejazdu wchodzą w aucie sportowym na zupełnie nowy poziom. Morze możliwości otwiera się jednak dopiero wtedy, gdy mamy szansę ruszyć taką bryką na prostą i bezpieczną trasę – chcąc przetestować prawdziwe możliwości auta sportowego warto zabrać je na tor i faktycznie pobawić się adrenaliną, jakiej dostarcza jazda 200-300 km/h i przyspieszenie zupełnie nieznane z osobówek. Czym różni się jazda autem sportowym i osobówką? Na jakie wrażenia z jazdy autem sportowym możesz liczyć?

Auto sportowe a osobówka – podstawowe różnice

Dla znalezienia pełnego kontrastu i wykorzystania wszystkich możliwości aut sportowych, porównując wrażenia z jazdy osobówką i szybkim autem pozostawimy osobówkę w warunkach miejskich/na autostradzie, a auto sportowe na dedykowanym torze do szybkiej jazdy. To właśnie tam, na specjalnie wydzielonej trasie możesz zgodnie z prawem rozpędzić się do deklarowanej przez producenta prędkości maksymalnej i bezpiecznie sprawdzić jak cudownie i dynamicznie przyspiesza Twoje wymarzone auto.

Samochody osobowe, choć dziś również mają wiele możliwości nie mogą równać się z autami sportowymi stylem jazdy, przyspieszeniem, płynnością zmiany biegów czy maksymalną prędkością. Przy takim porównaniu rosnące zainteresowanie autami sportowymi wcale nie dziwi.

Dość ważną i oczywistą różnicą pomiędzy wrażeniami z jazdy autem sportowym a osobówką jest cel, w jakim wsiadamy do auta. Osobówka ma najczęściej zabrać nas w określone miejsce – jest wygodnym środkiem transportu, ale rzadko myślimy o niej w kategoriach ulubionej zabawki i szybkiej bestii na drodze. Są oczywiście fani motoryzacji, którzy i przy osobówce skupią się na wrażeniach z jazdy, koniach mechanicznych, przyspieszeniu czy dynamice zmiany biegów. Ich prawdziwe znaczenie dostrzeżemy jednak dopiero przy aucie sportowym, które zostało stworzone po to, by jeździć szybko i gwarantować przypływ adrenaliny.

Wsiadając w auto sportowe najczęściej nie możemy doczekać się momentu ruszenia i po skończonej jeździe marzymy o tym, by ponownie wsiąść za kółko tak wyjątkowego pojazdu. Wartości użytkowe nie mają tu większego znaczenia i słusznie – auto sportowe ma być szybkie i emocjonujące, piękne i dynamiczne, wyposażone w gadżety od podłogi po sufit i sprawiające przyjemność podczas prowadzenia. Zwykła osobówka zwykle nie daje aż tak wielu emocji i z oczywistych względów różni się budową, faworyzując praktyczne i bezpieczniejsze rozwiązania techniczne.

BMW

Co wpływa na wrażenia z jazdy autem sportowym?

Fani motoryzacji nie bez powodu zachwycają się tym, co samochód kryje pod maską – na wrażenia z jazdy wpływa przede wszystkim to, w jaki silnik i sprzęt zostało auto wyposażone. Elementy wpływające na dynamikę jazdy, maksymalną prędkość czy kontrolę nad samochodem to podstawa. Z tego też względu uwagę zwraca się na rozłożenie masy auta, systemy wspomagania, dynamiczną sylwetkę czy dodatkowe bajery poprawiające komfort szybkiej jazdy. Jeśli połączymy je z efektami wizualnymi budującymi napięcie już na sam widok auta sportowego, o braku emocji podczas jazdy nie może być tu mowy.

Wybierając auto sportowe można z powodzeniem kierować się jego wyglądem – sylwetka czy kokpit będą przecież tak samo ważne, jak to co kryje się w sercu maszyny. Nikt nie miałby ochotę na przejażdżkę szybkim autem ukrytym pod przykrywką prostej, miejskiej osobówki i vice versa – jazda pozornie szybkim autem po zatłoczonym mieście to zwykle żadna przyjemność.

Największe wrażenia z szybkiej jazdy można odczuć na przystosowanej do tego trasie. Rozrzucone po całym kraju tory wyścigowe to nie tylko miejsce do legalnego driftu czy przejazdu gokartami, ale też właśnie do testowania pełnych możliwości aut sportowych. Jeśli marzysz, by szybki model auta stanął kiedyś w Twoim garażu lub znasz fana motoryzacji zachwycającego się możliwością szybkiej jazdy, postaw na wypożyczalnię aut sportowych i przekonaj się, jak wiele emocji może dostarczyć siedzenie za kółkiem sportowej maszyny.