Przyciemniane szyby w samochodzie — czy dalej tak popularne?

Jak przyciemnić szybę samochodu

Przyciemniane szyby w samochodzie, to bardzo efektowny design, nad którym zastanawiał się każdy fan tuningu i modernizacji swojego auta. Wokół tej ozdoby narosło już wiele mitów, a opinie na ten temat często są mocno podzielone. Czy przyciemniane szyby w samochodzie nadal są tak popularne, jak jeszcze 10 czy 15 lat temu?

Wbrew temu, co twierdzą niektórzy złośliwi, efekt przyciemnianej szyby w samochodzie wcale nie kojarzy się z niepotrzebną ekstrawagancją, a wręcz przeciwnie. Jest to wyszukana ozdoba dla naszego auta, zapewniająca nam dużo prywatności, wygodne, a także inny komfort jazdy.

Wystarczy dodać, że wszyscy prezydenci i głowy państw mają przyciemniane szyby, aby uchronić się przed wścibskimi spojrzeniami i zbytnią ciekawością. Przyciemnianie szyb także dla zwykłych kierowców ma wiele zalet. Zwolennicy tego zabiegu wymieniają jego trzy powody, dla których nie zamienili, by przyciemnionych szyb na żadne inne.

Po pierwsze, w trakcie lata i wysokich temperatur samochód wolniej się nagrzewa. Jest to ogromny problem, zwłaszcza jeśli trzymamy samochód pod gołym niebem, a wiele folii i ochraniaczy nie spełnia w pełni swojej funkcji. Przez to wsiadając do auta w upalny dzień, mamy wrażenie jazdy w ogromnym, nagrzanym piecu. Po drugie, zimą znacznie wolniej traci ciepło. To też wielka zaleta, ponieważ kto z nas nie zna tego momentu, gdy musimy szybko odpalić ogrzewanie, aby w ogóle wytrzymać wewnątrz pojazdu.

Ostatnim i dość ciekawym argumentem zwolenników przyciemnianych szyb jest to, że wszystkie prywatne rzeczy, które mogą być pokusą dla złodzieja, są osłonięte. Oprócz tego, według specjalistów przyciemnione szyby redukują działanie promieni słonecznych, co znacznie zwiększa komfort jazdy.

Przyciemnianie szyb samochodu

Jak uzyskać efekt przyciemnionych szyb?

Wiele aut posiada już przyciemniane szyby już w standardzie. Jeśli jednak ich nie ma, możesz zabieg ten wykonać samodzielnie lub skorzystać z usług profesjonalistów. Podstawową zasadą, do której musi się dostosować każdy kierowca, jest nieograniczanie pola widzenia.

Osobiście odradzamy samodzielnego oklejania szyb. Potrzebne są tu bowiem nie tylko zdolności manualne i precyzja, ale również specjalistyczne narzędzia i środki chemiczne. O ile starsze auta mają proste szyby, z którymi jeszcze można sobie poradzić, o tyle nowsze wersje mają szyby wypukłe.

Tutaj przyciemnianie będzie bardziej skomplikowane i pracochłonne. Możemy w ten sposób łatwo oszpecić nasze auto, a skutki naszych samodzielnych działań mogą być trudne do usunięcia. Dlatego najlepiej oddać ten zabieg w ręce profesjonalistów, którzy za niewielką cenę zapewnią nam profesjonalny i zadziwiający efekt.

Co ciekawe, mimo tego, że to folia jest najpopularniejszym sposobem przyciemniania szyb, nie jest to jedyny sposób. Można również zrobić to za pomocą piecowej metalizacji szkła tlenkami tytanu. Tym jednak muszą się zająć specjaliści, gdyż wymaga to demontażu całej szyby. W wyniku takiej procedury można uzyskać różne odcienie szkła. Taki zabieg ma jednak swoją cenę.

Przyciemnianie szyb, a prawo drogowe

Przyciemnianie szyb, to dość kontrowersyjny temat, jeśli chodzi o prawo drogowe. Wiele słyszy się o tym, że podczas kontroli drogowej mogą zostać naliczone za to punkty karne. Jednak przepisy w tej sprawie są jasne i precyzyjne. Po prostu folia, którą oklejone są przednie szyby, musi posiadać odpowiedni atest, a także przepuszczalność światła powyżej 70 procent. Należy o tym pamiętać, ponieważ mandat za niewłaściwie przyciemnione szyby wynosi od 20 do 500 zł.

Podsumowując, przyciemniane szyby w samochodzie nadal są bardzo popularne. Wpływają nie tylko na estetykę naszego pojazdu, ale także są bardzo pożyteczne zwłaszcza zimą, jak i w upalne lato.