Regularne czynności przy samochodzie – o czym należy pamiętać?

samochód

Posiadanie samochodu? Kłopot czy czysta przyjemność? Oto kilka podstawowych czynności, które powinny być regularnie wykonywane przez każdego posiadacza samochodu.

Pojazd czterokołowy a w tym przypadku samochód osobowy w dzisiejszych czasach jest wygodą, ale też często kłopotem spędzającym sen z powiek posiadaczy. Każdy kto decyduje się na zakup samochodu zobligowany jest dbać o niego tak aby sprawiał jak najmniej kłopotu oraz poprawnie działał przez jak najdłuższy czas. W przypadku regularnych czynności nie ma znaczenia czy pojazd jest 10-cio letni czy nowy z salonu – obsługa samochodu w obu przypadkach wygląda niemalże identycznie.

Jak zadbać o swój samochód?

Pierwszym i prawdopodobnie najważniejszym elementem, o którym należy pamiętać jako posiadacz i kierowca samochodu są regularne kontrole poziomu oleju oraz jego wymiana. Należy stosować oleje, które zalecane są przez producenta oraz kontrola stanu jego poziomu w taki sposób aby przez cały okres użytkowania mieścił się w miarce pomiędzy minimum a maximum. Należy pamiętać, że cykle wymiany oleju powinno się wykonywać w przedziale od 10 do 15 tysięcy kilometrów od wymiany do wymiany. Jeżeli przekracza się zalecany czas wymiany można narazić jednostkę silnika na uszkodzenia lub zatarcie, ponieważ olej z czasem traci swoje właściwości smarujące.

czyszczenie samochodu

Jeśli chodzi o wymianę opon – tutaj zaleca się robić to dwa razy w roku. Przed sezonem zimowym jesienią zmieniamy opony z letnich na zimowe, natomiast na wiosnę zmieniamy opony z zimowych na letnie. Zapewni to ogólne bezpieczeństwo podczas użytkowania samochodu w różnych warunkach atmosferycznych. Jeżeli nie mamy pewności co do samodzielnego wykonania tej czynności warto oddać samochód do serwisu, który wymieni opony w samochodzie oraz sprawdzi dokładnie dokręcenie kół w pojeździe.

Do czynności, które regularnie należy wykonywać jako posiadacz samochodu zaliczamy też:

  • Sprawdzanie płynów eksploatacyjnych (chłodniczy, hamulcowy, olej) – co najmniej raz na miesiąc. Uzupełnianie zgodnie z instrukcją producenta bądź serwisu.
  • Uzupełnianie płynów do spryskiwaczy w przypadku niskiego poziomu
  • Mycie samochodu
  • Kontrola poziomu ciśnienia w oponach
  • Wymiana piór wycieraczek (w zależności od zużycia)

wymiana olejuWskazówki do utrzymania samochodu w dobrym stanie

Odnosząc się do powyższych punktów warto wspomnieć, że nie należy myć samochodu jeżeli na zewnątrz panują ujemne temperatury bądź nadmierne nasłonecznienie. Najbardziej sprzyjającą porą są poranki oraz wieczory kiedy słońce nie jest zbyt mocne, ponieważ mogą występować nadmierne zacieki poprzez nagrzanie karoserii samochodu. Kontrolując ciśnienie w oponach należy trzymać się zaleceń producenta samochodu odnośnie jego poziomu – pozwoli to zachować odpowiednie właściwości jezdne. Pióra wycieraczek w samochodach zużywają się zależnie od warunków pogodowych oraz pory roku. Pierwszym sygnałem, który informuje o zbliżającej się ich wymianie jest skrzypienie oraz tworzenie się smug na szybach podczas pracy wycieraczki. Nie można również dopuszczać do sytuacji gdzie o ubytkach płynów eksploatacyjnych bądź innych usterkach, których możemy uniknąć dzięki regularnemu serwisowaniu samochodu przypominają nam kontrolki alarmowe na desce rozdzielczej. Niestety, ale większość kierowców nie wie, że zaniedbanie ich jest prostą drogą do wywołania większych usterek w samochodzie.

Posiadacze samochodów zobligowani są utrzymywać swoje pojazdy w jak najlepszej kondycji, ponieważ stacje diagnostyczne coraz bardziej rygorystycznie podchodzą do kontroli okresowych maszyn. Dbanie o samochód, nawet jeśli nie jest się pasjonatem motoryzacji powinno wejść w nawyk, ponieważ czynności, które regularnie wykonuje się przy samochodzie mają tylko i wyłącznie na celu zachowanie dobrej kondycji samochodu oraz poprawienie bezpieczeństwa pasażerów dzięki właśnie poprawnej eksploatacji czterech kółek.