Znaczenie sygnalizacji świetlnej na drodze

sygnalizacja świetlna

Podstawowe zasady w ruchu drogowym, które powinien przyswoić ktoś, kto przygotowuje się do zrobienia prawa jazdy dotyczą znaczenia sygnalizacji świetlnej na drodze. I o ile pewne aspekty z zakresu tej teorii są wszystkim znane, o tyle już niektóre szczegóły trzeba nadrobić.

Podstawowe sygnały świetlne na terenie naszego kraju

Na terenie Polski obowiązują cztery podstawowe sygnały świetlne, kolejno: świetlny sygnał czerwony, świetlny sygnał czerwony z żółtym, świetlny sygnał zielony i świetlny sygnał żółty.
Pierwszy z nich zabrania wjazdu pojazdom poza sygnalizator. Pieszym zaś zabrania wchodzenia w tym czasie na pasy. Czerwony z żółtym oznacza, że zakaz ten nadal obowiązuje, jednak można już przygotowywać się do zapalenia sygnału zielonego. Zielony zarówno dla samochodów i pieszych znaczy tyle, że przejazd jak i przejście są już możliwe i bezpieczne. Z kolei żółty sygnał świetlny ciągły, to sygnał o zakazie przejazdu przez skrzyżowanie, o ile bliskość do niego pozwala na zahamowanie bez zbytnio gwałtownej reakcji.
sygnalizacja świetlnaPoza omówionymi powyżej podstawowymi typami sygnalizatorów świetlnych, w kraju obowiązują również dodatkowe światła. Należą do nich pulsujące, zielone sygnały i pulsujące, żółte sygnały. Te pierwsze odnoszą się do pieszych i oznaczają, że za chwilę zapali się dla nich światło czerwone, a przejście przez pasy będzie już zabronione. Drugie wskazują na zwiększone na jezdni niebezpieczeństwo, a także zmiany w zakresie organizacji ruchu drogowego.
Mimo powyższych teorii warto jednak wiedzieć, jak zachować się na ulicy w sytuacji, gdy światła z jakiś powodów przestaną działać. W takich okolicznościach należy po prostu stosować się do przepisów drogowych określających kolejność przejazdu przez skrzyżowania. Obowiązuje wtedy zasada ograniczonego zaufania.

Różnice między skrzyżowaniem bezkolizyjnym, a kolizyjnym

Skrzyżowania dzieli się na bezkolizyjne i kolizyjne. Skrzyżowania bezkolizyjne, to takie na których każdy pas ruchu ma swój specjalny sygnalizator ze strzałką. Gdy mamy wtedy zielone światło możemy być pewni, że nikt ani nic nie zajedzie, ani nie zajdzie nam drogi. Piesi mają bowiem wtedy zakaz wchodzenia na pasy. Informacja o tym czy znajdujemy się na bezkolizyjnym skrzyżowaniu jest szczególnie ważna wtedy, gdy mamy zamiar jechać w lewo lub gdy zawracamy.
Skrzyżowanie kolizyjne, to z kolei skrzyżowanie wyposażone w zwykłą sygnalizację świetlną, bez strzałek. Gdy na takim skrzyżowaniu mamy zamiar jechać prosto lub skręcić w prawo, posiadamy pierwszeństwo przejazdu w trakcie którego musimy jednak uważać na pieszych. Kiedy jednak na skrzyżowaniu kolizyjnym jedziemy w lewo, musimy przepuścić pojazdy zbliżające się z naprzeciwka i te skręcające na prawo. Tutaj również zwracamy uwagą na to czy na jezdni nie znajdują się piesi.

Zasady ruchu drogowego, które poznamy podczas kursu

sygnalizacja świetlnaPodczas kursu wszystkie zasady ruchu drogowego zostaną dokładnie omówione i przećwiczone w praktyce. Według Ośrodka Szkolenia Kierowców ASTER z Gdańska tylko kompleksowe przygotowanie do egzaminu teoretycznego i praktycznego pomoże nie tylko zdać obydwa testy, ale i wypracować w każdym kursancie pewność siebie za kółkiem. Samodzielne wyruszenie w trasę wymaga w końcu nie tylko sprawności w obsłudze samochodu, ale i szerokiej wiedzy o tym, jak zachować się w konkretnych sytuacjach na drodze.